Сред многото санкционирани от екоинституциите в Благоевград са Руен Кирев от Г. Делчев и синът на бившия разложки кмет Любен Татарски
Багер на бившия петрички общински съветник Владимир Заечки измести коритото на река Сугаревска и водата заля имот на фирма „Фурнир пласт” ЕООД. Сигналът е подаден в Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” от собственика на фирмата Костадин Стаматов и още на 16 декември екип от дирекцията е направил проверка на място.Проверяващите обхождат участък от р. Сугаревска с приблизителна дължина около 100 м по посока течението на реката и на десния бряг на реката действително установяват, че е позициониран верижен багер, собственост на фирма „Заечки” ЕООД, която по документи е собственост на съпругата на Заечки – Екатерина. Багерът премествал едри камъни от десния бряг на реката пред бетоновия яз на частично изградено водохващане за МВЕЦ „Сугарево” в речното легло, констатират проверяващите. Извършвали се и строителни дейности по изграждане на самото водохващане. Вследствие на това водното течение около началото на проверения участък било изместено вдясно по посока на течението на реката.
По-задълбочена проверка на дирекцията показала, че багерът на Заечки е нает от благоевградската фирма „Белви“ на бившия шеф на Енергото Евтим Евтимов, който има издадено разрешително за водовземане и ползване на река Сугаревска с краен срок на действие до 11.08.2025 г. За констатирано нарушение на условие в това разрешително – да пази речното легло, което е елемент от релефа, на „Белви“ е изпратена покана за връчване на акт. Законът за водите е определил санкции от 500 до 50 000 лв. Съгласно чл. 202 от същия всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил на други лица в нарушение на действащите разпоредби по ползването и опазването на водите и на условията на издадените разрешителни, тоест Заечки трябва обратно да върне камъните, за да възстанови речното легло, и да покрие щетите, нанесени на наводнените терени.
Освен „Белви“ актове от БДЗБР за установяване на административни нарушения получиха още смолянската фирма за добив на трошен камък
„Оникс 2014” ЕООД на Росен Терзиев – за нарушени параметри на разрешеното водовземане, община Перник – за неизпълнение на дадено предписание, и разложката „Аква Вак” ООД с управители Александър Балакчиев и Кирил Мързев, при което са установени 2 нарушения – неосигуряване на минимални водни количества в р. Стране след водохващането, направено от фирмата, както и реконструкция на съоръжение за водовземане от реката без необходимото разрешително.
Експлоатацията на речно водохващане „Ореховица”, изградено в землището на с. Ново село, община Кюстендил, на 17.11.2022 г., донесе акт на „Кюстендилска вода” ЕООД заради липса на изградена санитарно-охранителна зона.
Благоевградската „Пропърти кларк” ЕООД на Георги Поповски пък е санкционирана за ползването на води от р. Рилска чрез хидрофорна помпа, без фирмата да има издадено разрешително за водовземане по реда на Закона за водите. Заради ремонт на Сондаж №1 е санкционирана община Сапарева баня.
Гоцеделчевската „Бистрица 2002” ЕООД на Руен Кирев пък ще плаща за изграждане на праг в коритото на река Места с цел повишаване нивото на водите в канала и монтирано помпено оборудване за извършване на водовземане за производствената площадка, което обаче намалило проводимостта на речното легло. Фирмата освен това изградила в Места съоръжение за защита от вредното въздействие на водите с цел предпазване от заливане на имоти, намиращи се на десния бряг на реката, без обаче да има разрешително да работи в речното корито.
С наказателни постановления за различни нарушения на Закона за водите са „Напоителни системи” ЕАД, „Рила Мегатур” – гр. Сапарева баня, хотелиерката Дичка Костадинова Аршинкова от с. Елешница и община Банско, всеки от които ще плати по 2000 лв.
2000 лв. е глобата и на „Стримон Спа” АД – гр. Кюстендил, която беше собственост на сина на експрезидента Георги Първанов – Ивайло, и сестрата на бившия депутат от Гоце Делчев Кирил Добрев – Марияна, но в края на миналата година те я продадоха на Андрейс Члаидзе от Латвия заедно с 5-звездния „Стримон Гардън“ в Кюстендил.
С по-дребни санкции – по 150 и 300 лв., са пернишките „ГМ-Добив” ЕООД и „Голоман” ЕООД, „Алексиеви фиш” ЕООД на софиянеца Венцислав Алексиев, общините Симитли и Гърмен, както и АПИ. С доста констатирани нарушения приключи календарната 2022 г. и РИОСВ – Благоевград.
Във връзка с постъпил сигнал за преливащи отпадъчни води от ревизионна шахта на 3 метра от къща на ул. „Бреза“ №6 в с. Смочево, община Рила, бяха открити 2 дефектирали помпи и заустване на отпадъчните води от селото вместо в пречиствателната станция направо в река Крашевица. За отстраняване на проблема община Рила се нагърби да сформира комисия от представители на „Кюстендилска вода“ ЕООД, Асоциацията по ВиК – Кюстендил и общинската администрация.
В санданското с. Вълково пък беше потвърден сигнал на Районна прокуратура, че при изкореняване на нежелана растителност и рекултивация са иззети неправомерно почва и баластра на площ от около 10 дка с дълбочина от 1.5 до 2 м в частен имот и имот държавна собственост.
С наказателно постановление е наложена еднократна санкция в размер на 148,91 лв. и на „Калър Бокс” ЕООД, собственост на Петър Христов, от с. Изгрев, за замърсяване на атмосферния въздух с прахообразни вещества от цеха за производство на пелети в благоевградската местност Каменяко.
Разложката „Фабрика Хамефа” ЕООД на сина на екскмета Любен Татарски – Валери, пък е с наложена еднократна санкция в размер на 477лева за незпазване на индивидуалните емисионни ограничения за отпадъчните води от мебелната фабрика, които се заустват в река Изток.