Над 4300 души са загинали по последни данни в Сирия и Турция в резултат на мощното земетресение, което разтърси региона на Югоизточен Анадол рано сутринта в понеделник.
Директорът на Службата за извънредни ситуации на Турция Юнус Сезер съобщи, че
броят на загиналите в резултат на земетресението в страната е нараснал на 2921, цитиран от ТАСС, предаде БТА.
По данни на службата над 14 000 хиляди души са ранени, а над 6 хиляди сгради са разрушени при земетресението с магнитуд 7,7, станало миналата нощ в Турция и последвано от близо 150 вторични труса.
Най-малко 1444 души загинаха вчера в Сирия в резултат на земетресението
с епицентър в Югозападна Турция, съобщиха снощи властите и спасителните служби, цитирани от Франс прес.
В частта от Сирия, контролирана от правителствените сили, броят на жертвите нарасна “до 711, а на ранените до 1431 в провинциите Алепо, Латакия, Хама, Тартус”, посочи сирийското министерство на здравеопазването.
В районите под контрола на бунтовниците най-малко 733 души са загинали и повече от 2100 са ранени, според белите каски (доброволци от гражданската защита).
Турция вчера спусна националните флагове наполовина в страната
и в дипломатическите представителства зад граница в знак на 7 дневен траур за жертвите на разрушителните земетресения в Кахламанмараш.
Зимното, още неразсъмнало утро на 6 февруари беляза една от най-големите трагедии на турското столетие.
В 4.17 часа трус с магнитуд 7.7, с епицентър селището Пазарджик, окръг Кахраманмараш разтърси региона на Югоизточен Анадол. Продължилият около 40 секунди трус, чиято сила според специалистите се равнява на 130 атомни бомби отне живота на хиляди души, предизвика огромни разрушения, остави без подслон милиони хора в общо 10 окръга-Хатай, Малатия, Газиантеп Адана, Сюлеймание, Килис с над 5 млн. души население.
Девет часа по-късно, в 13.23 часа районът на Кахраманмараш бе разтърсен от втори мощен трус с магнитуд 7.6 с епицентър селището Елбистан.
Правителството обяви четвърта степен на опасност и призова за международна помощ. Турските въоръжени сили изградиха въздушен мост към зоните на земетресенията за транспортните самолети, доставящи помощи. Над 3500 войници от различните родове войски участват в спасителните дейности рамо до рамо с над 9 хиляди спасители от Афад /турската правителствена служба за реакции при бедствия и кризи/.
Пред палатките на Червения полумесец се извиха дълги опашки от кръводарители за пострадалите.
В района на бедствието продължават вторичните трусове.
КМЕТЪТ НА ГРАД ХАТАЙ РАЗКАЗВА
Лютфи Саваш е кмет на град Хатай, където размерите на трагедията са поразяващи.
„За съжаление, имаме много големи поражения както по отношение на жертви и затрупани хора, така и от към разрушения. Около 1200 сгради са разрушени. Повечето от тях са в центъра на града, а също в Антакия, Кирихан, Искендерун. Опитваме се да спасим затрупаните, но не можем да спуснем машини в развалините. Идват хора, които съобщават имената на свои близки, останали под развалините и очакват да ги спасим. Спасителните екипи действат без прекъсване от ранни зори, но общината не е в състояние да се справи с бедствието, имаме спешна нужда от повече екипи за издирване и спасяване. Температурите са 2-3 градуса, вали дъжд. Хората могат да умрат от измръзване”, каза той.
По думите му хиляди хора се нуждаят спешно от подслон, дрехи и храни. Най-големи нужди имат в Хатай и Кахраманмараш.
“За справяне с бедствия като сегашното са необходими повече екипи от чужбина. Добре е, че вече идват. Имаме нужда от тях. Колкото по-бързо дойдат, толкова повече ще бъдат шансовете да спасим повече хора”, заяви кметът на град Хатай.
Хатай е вилает/област/в Южна Турция на средиземноморския бряг.
Граничи със Сирия на юг и изток. Наброява 1,5 милиона жители. В града са приютени голям брой сирийски бежанци.